
Krajowy Rejestr Sądowy w skrócie KRS
Podstawą funkcjonowania Krajowego Rejestru Sądowego jest Dz. U. 1997 Nr 121 poz. 769.
Rejestr składa się:
- rejestru przedsiębiorców,
- rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
- rejestru dłużników niewypłacalnych.
Rejestr prowadzą w systemie teleinformatycznym sądy rejonowe (sądy gospodarcze), zwane dalej „sądami rejestrowymi”.
Rejestr przedsiębiorców dotyczy między innymi spółek:
- jawnych ,
- partnerskich,
- komandytowych,
- komandytowo-akcyjnych,
- z ograniczoną odpowiedzialnością,
- prostych akcyjnych,
- akcyjnych,
- …
Wpis do KRS
Wpisy do Rejestru podlegają obowiązkowi ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Wniosek o wpis do Rejestru spółki z o.o. podlega opłacie sądowej i opłacie za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym chyba, że ustawa stanowi inaczej.
Wnioski składane drogą elektroniczną są opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Wniosek o wpis do Rejestru spółki z o.o., której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym, złożony drogą elektroniczną i nieopłacony nie wywołuje skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma do sądu.
Koszt wpisu sp. z o.o. do KRS
Wysokość opłat od wniosku o zarejestrowanie spółki z o.o. w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym zamieszczone są w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych Dz. U. 2005 Nr 167 poz. 1398 art. 52. ust. 1 i 2.
Opłatę stałą w kwocie 500 złotych pobiera się od wniosku o zarejestrowanie spółki z o.o. „tradycyjnie” w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
Opłatę stałą w kwocie 250 złotych pobiera się od wniosku o zarejestrowanie w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym spółki jawnej, spółki komandytowej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, których umowy zostały zawarte przy wykorzystaniu wzorców umowy udostępnionych w systemie teleinformatycznym S24.
Termin rozpoznania wniosku o wpis spółki z o.o. do KRS
Wniosek o wpis spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do KRS „tradycyjnie” sąd rejestrowy rozpoznaje nie później niż w terminie 7 dni od daty jego wpływu do sądu.
Wniosek o wpis spółki z o.o., której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym S24, sąd rejestrowy rozpoznaje w terminie jednego dnia od daty jego wpływu.
Centralna Informacja
Rejestr jest jawny i każdy ma prawo dostępu do danych zawartych w Rejestrze za pośrednictwem Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego.
Każdy ma prawo otrzymać drogą elektroniczną, poświadczone odpisy, wyciągi, zaświadczenia i informacje z Rejestru.
Znając dane spółki z oo możesz pobrać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości odpis z KRS lub dokumenty finansowe.